خودرو

سازمان بیمه ایمنی بزرگراه‌های آمریکا (IIHS) نتایج آزمون‌های ایمنی سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد؛ ۳۸ خودرو موفق به اخذ نشان بالاترین درجه ایمنی شدند.

ایمن ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۶

با وجود معیارهای سخت‌گیرانه‌ی موسسه بیمه بزرگراه‌های آمریکا (IIHS)، در سال ۲۰۱۷، ۳۸ وسیله نقلیه توانستند نشان «+Top Safety Pick» دریافت کنند. شرکت خودروسازی تویوتا با ۹ خودروی موفق در این زمینه در رتبه اول قرار دارد و رتبه بعدی با ۵ خودروی موفق در اختیار هوندا است.

در حال حاضر رتبه‌بندی چراغ‌های جلو نیز در میان تست‌های برتر ایمنی سازمان IIHS گنجانده شده است. IIHS رتبه‌بندی چراغ‌های جلو در وسایل نقلیه را از سال پیش آغاز کرده است، اما این امتیازات برای دریافت بالاترین رتبه ایمنی تأثیری ندارد. هرچند خودرو‌های مدل ۲۰۱۷ برای دریافت نشان پیک+ باید برای چراغ‌های جلو امتیاز «خوب» یا «قابل قبول» را کسب کنند.

HEADLIGHT

ارزیابی چراغ‌های جلو، بسیاری از خودروساز‌ها را به چالش کشیده است. در اوایل سال ۲۰۱۶ هنگامی‌که IIHS برای اولین بار این آزمون را راه‌اندازی‌کرد؛ تنها مدلی که موفق به کسب امتیاز «خوب» شد، تویوتا پریوس V بود. ۱۱ خودرو امتیاز «قابل قبول»، ۹ خودرو  امتیاز «نزدیک به ضعیف» و ۱۰ خودروی دیگر نیز امتیاز «ضعیف» را کسب‌ کردند. همچنین در آزمون اخیر این موسسه اکثر کامیون‌ها امتیاز «ضعیف» را کسب کرده‌اند.

از میان تمام خودروهای مدل ۲۰۱۷ تاکنون فقط ۷ خودرو موفق به کسب بالاترین امتیاز ممکن در ارزیابی چراغ‌های جلو شده‌اند. این مدل‌ها شامل شورولت ولت، هوندا Ridgeline، هیوندای النترا، هیوندای سانتافه، سوبارو لگاسی، تویوتا پریوس V و ولوو XC۶۰ است.

در‌ضمن این ۷ مدل موفق به دریافت تمام الزامات لازم برای کسب نشان پیک+ شدند. وسایل نقلیه در این ارزیابی ها فقط آزمون چراغ جلو انجام نمی‌دهند و نیازمند دریافت امتیاز «خوب» در تست تصادف همپوشانی‌کوچک از جلو، همپوشانی متوسط از جلو، تصادف از بغل، مقاومت سقف و آزمون پشت‌سری‌های خود‌دارنده صندلی نیز هستند. مانند سال گذشته این خودرو‌ها باید امتیاز «پیشرفته» یا «برتر» را برای سیستم پیشگیری تصادف از جلو کسب کنند و بخشی از معیار‌ها در این زمینه ارائه فناوری ترمز خودکار در خودروها است.

IIHS

در ادامه لیستی از وسایل نقلیه که تاکنون نشان پیک+ کسب کرده‌اند، مشاهده می‌کنید:

خودروهای سایز کوچک: شورولت ولت، هیوندای النترا (خودروهای سدان تولیدی بعد از مارس ۲۰۱۶)، مزدا ۳، تویوتا کرولا، تویوتا پریوس (تولید بعد از آگوست ۲۰۱۶).

خودروهای سایز متوسط: هوندا آکورد ۴ در، مزدا ۶، نیسان آلتیما، نیسان ماکسیما، سوبارو لگاسی، سوبارو Outback، تویوتا کمری، تویوتا پریوس V و فولکس واگن جتا.

خودروهای لوکس سایز متوسط: آئودی A۶، لکسوس ES۳۵۰، ولوو S۶۰، ولوو V۶۰.

خودروهای لوکس سایز بزرگ: جنسیس G۸۰، جنسیس G۹۰، لکسوس RC.

SUV‌-های سایز کوچک: مزدا CX-۳، میتسوبیشی اوتلندر، نیسان روگ، سوبارو فارستر (تولید بعد از اکتبر ۲۰۱۶) و تویوتا راو ۴.

SUV‌-های سایز متوسط: هوندا پایلوت، هیوندای سانتافه (تولید بعد از مارس ۲۰۱۶).

SUV‌-های لوکس سایز متوسط: آکورا MDX، آکورا RDX، آئودی Q۵، بیوک Envision، لکسوس NX، لکسوس RX، مرسدس بنز کلاس GLE، ولوو XC۶۰.

مینی‌ون: کرایسلر Pacifica (تولید بعد از آگوست ۲۰۱۶).

پیکاپ بزرگ: هوندا Ridgeline

چند مدل خودرو از جمله هیوندای توسان با اختلاف جزئی از صعود به مراحل بعدی جهت کسب پیک+ بازماندند. چراغ‌های جلوی توسان که امتیاز «قابل قبول» را کسب کرده‌اند به همراه فناوری ترمز خودکار در تمامی نسخه‌های توسان در دسترس نیست. این ویژگی‌ها باید در تمام نسخه‌ها یکسان باشد. رتبه‌بندی چراغ‌های جلو در وسایل نقلیه مشابه نیز می‌تواند بسیار متفاوت باشد. یک خودروساز می‌تواند یک نسخه از خودرو را با چراغ‌های LED مجهز به سیستم نور‌بالای اتوماتیک عرضه کند و در نسخه دیگری از همان مدل از چراغ‌های هالوژنی استفاده کند که باعث می‌شود این دو نسخه رتبه‌های متفاوتی را کسب کنند. لیست دارندگان پیک+ شامل خودروهایی است که بهترین نتیجه را در این ارزیابی‌ها کسب کرده‌اند.

آدریان لوند رئیس موسسه IIHS در بیانیه‌ای گفت:

    امسال رقابت در این دسته از آزمون‌ها بسیار نزدیک بود. چراغ‌های جلوی بسیاری از خودروها به‌خوبی وظیفه خود را انجام دادند، اما زمانی که تصمیم به بالابردن سطح ارزیابی این آزمون‌ها گرفتیم، نتیجه‌ی مورد انتظار ما به دست نیامد. تولیدکنندگان خودرو در حال تمرکز بر بهبود تجهیزات ایمنی پایه بر روی خودروها هستند و ما مطمئن هستیم در سال‌های آینده شاهد رشد لیست برترین‌ها همراه با پیشرفت سالانه خواهیم بود.

خودروهایی که امتیاز لازم برای عبور از ارزیابی‌های چراغ جلو را کسب نکرده‌اند، همچنان واجد دریافت نشان پیک (بدون +) هستند. در کل؛ ۴۴ خودرو این نشان را که پایین‌تر از پیک+ است، دریافت کرده‌اند.

 

 

 

 

 

منبع: زومیت

خواندن 32 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هر راننده ای می خواهد تا مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهد. اما چگونه؟ فشار تایرها را چک کنید، شمع های کهنه را عوض کنید و فیلتر هوای موتور را تعویض کنید تا مصرف سوخت خودروی شما کاهش یابد.


اگر شما یک خودروی برقی را نمی رانید، خودروی شما به طور منظم نیاز به سوخت گیری دارد. در بعضی مواقع ممکن است عقربه ی آمپر بنزین خودرو زودتر از همیشه پایین بیاید و ممکن است متوجه شوید که نسبت به گذشته مسافت کمتری را با یک باک بنزین طی کرده اید.

مواردی که ممکن است باعث افزایش مصرف سوخت شوند در زیر آمده اند.

١- تنظیم نبودن موتور

٢-خاموش نکردن خودرو زمانی که توقف کرده اید.

٣- استفاده از روغن موتوری که اصطکاک را بین قطعات موتور کاهش نمی دهد.

٤- بد کار کردن سنسور اکسیژن و فیلتر هوا

٥-همیشه روشن نگه داشتن سیستم تهویه خودرو

٦-احتراق ناقص و یا عملکرد ضعیف شمع ها

٧-مسدود شدن فیلتر سوخت

٨- کیفیت ضعیف سوخت

٩-هم تراز نبودن چرخ ها

١٠- درست کار نکردن پیستون های ترمز

١١-عادات بد رانندگی

١٢-رانندگی با سرعت بالا

١٣-مشکلات سیستم پاشش سوخت مربوط به موتور

١٤-گرم کردن موتور در زمستان که بسیار زمان بر است

١٥-تزریق بد سوخت

در ادامه راه هایی را بیان خواهیم کرد که مصرف سوخت خودروی شما کاهش یابد.

١-انتخاب بنزین مناسب

موتور وسیله ی نقلیه ی شما برای اینکه به صورت کارآمد کار کند باید سوخت آن به صورت کامل بسوزد. اگر سوخت داخل باک خودرو مناسب با خودروی شما نباشد، مصرف بنزین خودرو افزایش می یابد.

مرحله ی اول : بنزین مناسب خودروی خود را شناسایی کنید. در داخل درب باک نوع بنزین مناسب از طرف کارخانه ی سازنده درج شده است.

مطمئن شوید از بنزین مناسب خودروی خود استفاده می کنید، تا با مقدار بنزین مشخصی مسافت بیشتری را طی کنید و همچنین عملکرد موتور را بهبود دهید.

مرحله ی دوم: آیا خودروی شما با سوخت E85 سازگاری دارد؟

E85 ترکیبی از اتانول و بنزین است که تا٨٥٪‏ شامل اتانول است.E85 یک سوخت سازگار با محیط زیست است. اما فقط خودروهایی که برای این سوخت طراحی شده اند می توانند از آن استفاده کنند نه همه ی خودروها.

اگر خودروی شما دارای موتور FFV (موتور انعطاف پذیر یا چندگانه سوز) است، بر اساس این ویژگی می توانید از سوخت E85 استفاده کنید.

توجه کنید که سوخت E85 به طور قابل توجهی ارزانتر از بنزین معمولی است، اما با آن مسافت کمتری طی می کنید، این مسئله حتی در خودروهایی با موتور FFV نیز صادق است.

مرحله ی سوم: در خودروهای FFV از سوخت معمولی استفاده کنید.

برای بدست آوردن بهترین نتیجه و طی کردن مسافت بیشتر در این خودروها از سوخت معمولی استفاده کنید. با استفاده از سوخت معمولی مسافت بیشتری را با یک باک بنزین طی می کنید، هرچند که ممکن است هزینه ی سوخت شما بیشتر شود.

٢- در شرایط آب و هوایی مختلف، هوشمند رانندگی کنید.

مصرف بهینه ی سوخت در این روش ممکن است در ابتدای شروع به رانندگی کمی از راحتی شما بکاهد.

مرحله ی اول: در هوای سرد زمان گرم کردن خودرو را کاهش دهید.

گرم کردن خودرو و موتور خودرو قبل از شروع حرکت در هوای سرد، برای موتور سودمند است، اما این کارباید فقط ٣٠ تا ٦٠ ثانیه زمان ببرد یعنی تا زمانی که روغن موتور در همه جای آن به خوبی پخش شود و خودرو آماده ی حرکت شود.

بیشتر رانندگان برای راحتی سرنشینان خودرو، خودرو را به مدت ١٠ تا ١٥ دقیقه گرم می کنند که این کار مصرف سوخت خودرو را بسیار افزایش می دهد.

لباس بیشتری بپوشید و سعی کنید لباسی بپوشید که بتوانید به راحتی آن را در بیاورید و زمانی که خودرو گرم شد لباس های اضافه را در بیاورید. از دست کش و کلاه و شال گردن استفاده کنید تا در ابتدای شروع به رانندگی راحت تر باشید.

مرحله ی دوم: زمان خنک کردن داخل خودرو را در تابستان کاهش دهید.

داخل خودروی شما در تابستان می تواند خیلی گرم شود، مخصوصاً اگر به صورت مستقیم آفتاب روی آن باشد.

هر وقت که از خودروی خود استفاده نمی کنید، از یک سایبان برای شیشه ی جلوی خودرو استفاده کنید که نور را نیز منعکس کنید و از گرم شدن بیش از اندازه و غیر قابل تحمل خودرو جلوگیری کند. هر وقت که توانستید نیز خودرو را در سایه پارک کنید.

مرحله ی سوم: سعی کنید از ترافیک سنگین و شرایط آب و هوایی بد دوری کنید.

در شرایط آب و هوایی نامساعد مانند برف و باران، سعی کنید زمانی از خانه خارج شوید که هوا بهتر شده باشد و یا اینکه ترافیکی که بر اثر این شرایط آب و هوایی به وجود آمده است کاهش یابد.

برف و باران رانندگان را محتاط تر و آهسته تر می کند، این مسئله می تواند زمان رفت و آمد شما را افزایش دهد.

سعی کنید قبل یا بعد از ساعات اوج ترافیک از خانه خارج شوید و از مصرف زیاد و بی رویه ی سوخت جلوگیری کنید.

٣-انجام تعمیر و سرویس های وسایل نقلیه به طور منظم

اگر وسیله ی نقلیه ی شما به خوبی نگه داری نشود، ممکن است موتور خودرو برای ایجاد قدرت نیاز به تلاش بیشتری داشته باشد و موتور برای این کار احتیاج به سوخت بیشتری دارد. تعمیر و نگه داری درست از وسایل نقلیه باعث کاهش مصرف سوخت می شود. پیگیر برنامه ی زمانبندی تعمیر و سرویس قطعات مختلف خودرو باشید و سرویس های خودرو را به طور منظم و دوره ای در زمان مناسب آن انجام دهید.

مرحله ی اول: چک کردن و تنظیم کردن فشار باد تایرهای خودرو.

تایرها ی خودروی شما تنها بخشی از آن هستند که با زمین در تماس اند و بیشترین مقاومت را ایجاد می کنند. هربار که بنزین می زنید، فشار باد تایرها را چک کنید و در صورت نیاز آنها را تنظیم کنید. از کمپرسور موجود در جایگاه سوخت استفاده کنید و در صورت کم بودن فشار باد تایرها آن را افزایش دهید.

توجه کنید که اگر فشار بادتایر فقط 5 PSI کمتر از فشار توصیه شده باشد، مصرف سوخت خودرو ٢٪‏ افزایش می یابد.

مرحله ی دوم: روغن موتور را تعویض کنید.

روغن موتور را در فاصله ی توصیه شده عوض کنید که معمولاً در هر ٣٠٠٠ تا ٥٠٠٠ مایل باید تعویض شود.

روغن موتور را کامل تخلیه کنید و دوباره مخزن آن را با روغن نو پر کنید همچنین هر زمان که روغن خودرو را تعویض کردید فیلتر روغن را نیز تعویض کنید.

اگر روغن موتور خودرو کثیف باشد، اصطکاک بین قطعات موتور خودرو افزایش می یابد، موتور برای دفع این اصطکاک احتیاج به مصرف سوخت بیشتری دارد.

مرحله ی سوم: شمع های خودرو را تعویض کنید. شمع های خودرو را در فاصله ی توصیه شده تعویض کنید که به طور معمول پس از طی هر ٦٠٠٠٠ مایل این کار باید انجام شود.

اگر شمع های خودرو ضعیف باشند و یا احتراق ناقص انجام شود، سوخت در داخل سیلندرها به طور کامل نمی سوزد.

وضعیت شمع ها را بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را با نمونه های مناسب با خودروی خود عوض کنید. اگر خودتان نمی توانید شمع ها را عوض کنید از یک تعمیرکار بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

مرحله ی چهارم: زمانی که فیلتر هوا کثیف شد آن را عوض کنید. اگر فیلتر هوا کثیف باشد حداقل تا ٥٪‏ از بهره وری سوخت کم می شود.

زمانی که فیلتر هوا مسدود شده باشد و یا اینکه خیلی کثیف باشد، موتور خودرو هوای مورد نیاز برای احتراق کامل را نخواهد داشت. در این صورت موتور برای جبران این مسئله سوخت بیشتری مصرف می کند تا روان تر کار کند.

٤-رفع مشکلات سیستم سوخت رسانی و سیستم پاشش سوخت

اگر سیستم پاشش سوخت و یا سوخت رسانی خودرو دارای نشانه هایی است که خبر از مشکل در خودرو می دهد، برای جلوگیری از زیاد شدن مصرف سوخت هر چه زودتر اقدام به تعمیر خودرو بکنید و به یک تعمیرکار مراجعه کنید. این علائم شامل روشن شدن چراغ چک موتور( Check Engine)،تنظیم نبودن موتور و بد کار کردن آن، خروج دود سیاه از اگزوز و انتشار بوی تخم مرغ گندیده از اگزوز است.

کاهش مصرف سوخت

مرحله ی یک: هر مشکلی که باعث روشن شدن چراغ چک می شود را برطرف کنید.

نکته: روشن شدن چراغ چک موتور در درجه ی اول نشان دهنده ی وجود مشکل در موتور است، اما می تواند به مشکلات سیستم سوخت رسانی نیز ربط داشته باشد.

مرحله ی دوم: وجود هر مشکل در مبدل کاتالیزوری اگزوز را چک کنید. خروج بوی تخم مرغ گندیده از اگزوز یکی از علائم نشان دهنده ی وجود مشکل در مبدل کاتالیزوری است. چه مشکل از داخل این مبدل کاتالیزوری باشد و یا مشکل از سیستم سوخت رسانی باشد، می تواند باعث افزایش مصرف سوخت بیش از حد نرمال شود. در صورت نیاز مبدل کاتالیزوری را تعویض کنید.

مرحله ی سوم: مشکلات موتور مربوط به سوخت را بررسی کنید. اگر موتور خودرو تنظیم نباشد و بد کار می کند، شاید مشکل این باشد که سوخت در موتور به صورت کامل نمی سوزد، سوخت به اندازه ی کافی به سیلندرها نمی رسد و یا شاید سوخت بیش از حد نیاز تزریق می شود.

مرحله ی چهارم: اگزوز را چک کنید. اگر دود اگزوز سیاه رنگ است، این مسئله نشان می دهد موتور نمی تواند به صورت کامل بنزین را درون سیلندرها بسوزاند.

این اتفاق می تواند بر اثر تزریق زیاد سوخت به سیلندر های خودرو رخ دهد یا زمانی که موتور به درستی کار نکند.

تشخیص بیشتر مشکلات سیستم سوخت رسانی که به موتور خودرو مربوط می شوند بسیار دشوار است. اگر تشخیص و ابهام زدایی این مشکلات برای شما سخت است به یک تعمیرکار مراجعه کنید و از کمک بخواهید.

٥-عادات رانندگی خود را تغییر دهید.

مصرف سوخت خودرو به طور چشمگیری تحت تاثیر عادات رانندگی شما قرار دارد. نکته ها و توصیه های زیر شما را در رانندگی بهینه تر کمک می کند.

مرحله ی یک: در صورت امکان به آرامی سرعت را افزایش دهید. هرچه محکم تر پدال گاز را فشار دهید، سوخت بیشتری وارد موتور خودرو می شود به همین دلیل است که خودرو زودتر سرعت و شتاب می گیرد.

افزایش سرعت و شتابگیری سریع تر می تواند مصرف سوخت را به شدت افزایش دهد، اما اگر آرام تر سرعت را افزایش دهید در دراز مدت مصرف سوخت شما به طور چشم گیری کاهش می یابد.

مرحله ی سوم: قبل از ترمز کردن دنده را خلاص کنید.

اگر تا چند لحظه قبل از ترمز کردن و توقف کامل خودرو، همچنان پدال گاز را فشار دهید، باعث افزایش مصرف سوخت می شود. برای ترمز کردن بهتر است ابتدا پایتان را از روی پدال گاز بردارید و دنده را خلاص کنید به آرامی ترمز کنید و سرعت را کاهش دهید تا خودرو متوقف شود.

اگر شما فقط همین چند توصیه را رعایت کنید مصرف سوخت خودروی شما بسیار بهینه تر می شود و همچنین قدرت خودرو نیز افزایش می یابد.

اگر شما نمی توانید دلیل مصرف سوخت زیاد خودرو را تشخیص دهید، از یک مکانیک بخواهید تا خودروی شما را بررسی کند. اگر شمع های خودرو احتیاج به تعویض دارد، یا فیلتر هوا باید عوض شود و یا چرا چک موتور خودرو روشن شده است مشکل را تشخیص دهید و آن را برطرف کنید.

 

 

 

 

منبع: اقتصاد آنلاین

خواندن 59 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شرکت پرشیاخودرو به عنوان واردکننده و نماینده انحصاری محصولات کمپانی BMW در ایران، خبر از مذاکرات خود با کمپانی BMW، به منظور احداث و راه‌اندازی خط تولید ۴ مدل از محصولات کمپانی BMW در خاک ایران داده است!

bmw-logo-05

در همین رابطه؛ پیام صالحی به عنوان مدیر فروش و بازاریابی پرشیاخودرو گفته است: «در این زمینه در حال مذاکره با شرکت BMW هستیم تا تولید ۴ مدل از خودروهای این کمپانی را در ایران داشته باشیم. مطالعات اولیه و همچنین مطالعات فنی و اقصادی را به شرکت BMW ارائه کرده‌ایم و منتظر نظر نهایی آنها هستیم.»

پرشیاخودرو شانس انتخابش به عنوان نمایندگی رسمی BMW و تولیدکننده محصولات این کمپانی مشهور آلمانی را بسیار بالا دانسته و امیدوار است که با توجه به اقتصادی نبودن تولید برخی از خودروهای BMW در ایران؛ وزارت صنعت و معدن اجازه همکاری و پیش رفت را به آنها بدهد. پرشیاخودرو امیدوار است که در طول ۶ و یا ۱۲ ماه خط تولید و سالن رنگ محصولات BMW را احداث کرده و به بازارهای موجود در منطقه صادرات داشته باشد.

البته پس از برجام، کمپانی‌های زیادی برای حضور در ایران اعلام آمادگی کردند و یا تولید‌کنندگان داخلی خبر از تولید محصولات آنها در خاک ایران دادند؛ اما تاکنون تنها کمپانی‌های پژو و رنو موفق به حضور بیشتر در بازار ایران شده‌اند و خبری از کمپانی‌های دیگر نیست! بنابراین و با توجه به حوادث سیاسی اخیر و عملکرد اقتصادی کمپانی‌هایی مانند BMW و تاکید آنها بر روی کیفیت محصولاتشان، انتظار زیادی برای حضور رسمی BMW در بازار ایران نداریم؛ اما با این حساب اقدام پرشیاخودرو و مذاکرات این شرکت با کمپانی BMW را باید قابل احترام دانست؛ ولی با توجه به تولید محصولات BMW توسط کمپانی برلیانس چین؛ احتمال واردات قطعات و مهندسان چینی برای مدیریت خط تولید محصولات BMW در ایران وجود دارد و ایرانی‌ها مثل همیشه خودرویی چینی، اما اروپایی را خریداری خواهند کرد!

 

 

 

 

منبع: چرخان

خواندن 36 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گاهی اوقات عجله دارید سوار ماشینتان می‌شوید که سریع خود را به مقصد برسانید ولی ماشین روشن نمی‌شود یا مشکلی در آن هست! آن وقت هست که ناراحت و خسته از خودرویتان می‌شوید. یکی از مشکلاتی که در خودرویتان به وجود آمده ممکن است ناشی از غفلت، فراموشی یا عادات رانندگی نامناسب باشد. برای تعمیر و درست کردن ماشین شاید مجبور شوید ماهیانه هزینه زیادی بپردازید که اغلب اوقات ناخوشایند هست. در اینجا ۷ مورد از کارهایی را که می‌توانید انجام دهید تا هزینه‌های اضافی را از بین ببرید و از داشتن اتومبیل خود لذت ببرید را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

۱) تنظیم باد چرخ‌ها

kakabox-120-e1432134733272

اغلب اوقات باد کم یا زیاد لاستیک‌ها سبب دردسر برایتان می‌شود برای مثال باد کم لاستیک سبب اصطکاک و ساییده شدن هر چه بیشتر آج و مصرف سوخت بیشتر خواهد شد؛ از سوی دیگر باد زیاد لاستیک‌ها در سرعت‌های بالای رانندگی ریسک واژگونی خودرو را افزایش می‌دهد زیرا سطح تماس تایر با زمین کمتر می‌شود. بنابراین یکی از ارکان اساسی برای رانندگی بدون دردسر تنظیم باد چرخ‌هاست.

۲) ترمز به هنگام

brembo-glowing-corvette-brakes


رعایت این مورد بسیار راحت و اثرگذار روی بازدهی خودرو است؛ ترمزهای ناگهانی روی پدال، صفحه دیسک و لنت تاثیر می‌گذارند و شما را ملزم به تعویض زود هنگام خواهند کرد. مکانیک‌ها توصیه‌ایی که برای جلوگیری از ترمز ناگهانی می‌کنند استفاده از روش بالا و پایین هست به طوریکه پدال ترمز را گرفته رها کنید برای دو ثانیه و بعد ترمز بگیرید؛ ترمز به یکباره گرفتن در سرعت‌های بالا معادل از بین رفتن ترمزها و پایین آوردن سطح ایمنی رانندگی است.

۳) جلوگیری از شتاب‌های ناگهانی

drag-350z

سرعت بیش از اندازه موتور تمام اجزای پیشرانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حتی شتاب‌های ناگهانی و سرعت‌ بالای خودروهای اسپرت نهایتا علایمی از سایش زودرس را نشان می‌دهد که علت آن استفاده از حداکثر توان موتور است پس تامل کنید و دفعه بعدی پدال گاز را هوشمندانه فشار دهید. قطعا تعویض تایرها هزینه بر هست ولی هزینه درست کردن موتور و شاسی باعث سوت کشیدن سرتان خواهد‌شد.

۴) استفاده از ضد یخ

peakcoolant_125

همه ما می‌دانیم استفاده از ضد یخ یکی از ارکان اساسی داشتن خودروی سالم هست، همیشه استفاده ۵۰/۵۰ ضدیخ و آب مقطر را برای رادیاتور پیشنهاد می‌کنند؛ البته استفاده تنها از آب مقطر بهتر از استفاده تنها ضد یخ هست اما در درازمدت استفاده آب مشکل در رادیاتور ایجاد خواهد‌کرد.

۵) نگه داشتن خودرو در سایه

۲۰۱۶-mazda-cx-5_7

گاهی اوقات پیدا کردن جای پارک در روزهای آفتابی که سایه باشد سخت است، اما قرار گرفتن خودرو در زیر نور مستقیم آفتاب به دراز مدت باعث ایجاد ترک‌ها روی بدنه و داخل کابین می‌شود، بنابراین بهترین راه‌حل خریدن روکش خودرو و کشیدن آن روی اتومبیل برای محافظت در برابر سرما و گرما هست.

۶) شستن و تمیز کردن خودرو

carwash_158819_n


تمیز نکردن خودرو همانند دوش نگرفتن برای مدت طولانی‌ است؛ لازم هست که زیر و بند خودرو هر چند وقت یکبار شسته و تمیز شود مخصوصا اگر در شهرهای که گرد و غبار زیاد هست و حتی می‌توان بدون رفتن به کارواش با آستری خودروی خود را تمیز کنید و فراموش نکنید همان‌طور که بیرون اتومبیل را تمیز می‌کنید، داخل کابین هم احتیاج به تمیز کردن دارد.

۷) تعویض به موقع روغن

mechanic-checking-oil

اگر روغن خودرو را به موقع تعویض نکنید در مدت زمان کوتاهی با مشکل روبرو خواهید شد؛ اغلب اوقات افراد روغن را بیش از اندازه به کار می‌برند یا آن را به موقع تعویض نمی‌کنند. بهتر است هر ۸۰۰۰ کیلومتر رانندگی در آب‌ و هوای نرمال و هر ۵۰۰۰ کیلومتر رانندگی در اقلیم سخت روغن خودرویتان را تعویض کنید.

 

 

 

 

منبع: چرخان

خواندن 32 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

استخدام

DMC Firewall is a Joomla Security extension!